Informacje

Poznaj naszą misję oraz sposób, w jaki wspieramy lokalne rzemiosło i pomagamy rzemieślnikom w ich codziennej działalności.

Śląski Cech Złotników, Jubilerów i Grawerów w Katowicach, powstał z inicjatywy złotników w 2003 roku  i w tym roku będzie obchodził swoje 21 – lecie założenia Rzemieślniczej Organizacji.  

Nasz Cech jest członkiem Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i tam też mieści się jego siedziba, oraz członkiem Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

Cechmistrzem Śląskiego Cechu Złotników, Jubilerów i Grawerów w Katowicach jest Iwona Lis-Filipczyk

Misją naszego Cechu jest integracja Złotniczo-Jubilerskiego środowiska, pomoc w kształ­ce­niu mło­dych adeptów sztuki złotniczej, grawerskiej i jubilerskiej, pod­wyż­sza­nie kwa­li­fi­ka­cji za­wo­do­wych Naszych członków, świad­cze­nie usług na naj­wyż­szym po­zio­mie, re­pre­zen­to­wa­nie rze­mio­sła złotników, obro­na praw i in­te­re­sów rze­mieśl­ni­ków i przed­się­bior­ców. Nasze dzia­ła­nia i praca od­by­wa­ją się z po­sza­no­wa­niem prawa i god­no­ści oraz mają na celu rów­na­nie do stan­dar­dów eu­ro­pej­skich i świa­to­wych.

Cech zrzesza w chwili obecnej około 40 członków, którzy aktywnie działają na rzecz naszej wspólnoty. Organizujemy szkolenia, uczestniczymy w konkursach, wystawach, targach oraz w innych wydarzeniach związanych z branżą złotniczą. Staramy się zintegrować środowisko złotnicze, jubilerskie i grawerskie, poprzez organizowanie spotkań branżowych. Współpracujemy z podobnymi organizacjami w Polsce i za granicą.

 Od 21 lat w pierwszym tygodniu grudnia, uroczyście obchodzimy Święto Złotników – dzień Świętego Eligiusza. Tradycyjnie na tą okoliczność powstaje limitowana seria sygnowanych, złoconych, porcelanowych filiżanek, są one elementem promocji Śląskiego Złotnictwa. W 2024 roku będziemy hucznie obchodzić 21-lecie Śląskiego Cechu Złotników, Jubilerów i Grawerów w Katowicach. Coroczny Bal Śląskich Złotników to ważna uroczystość dla wszystkich członków, ponieważ jest to zwieńczenie całorocznej pracy rzemieślniczej podczas której powstają małe dzieła sztuki. Wielu Naszych członków posiada Tytuł Mistrza oraz tworzy biżuterię i przedmioty użytkowe nadal ręcznie, tradycyjnymi metodami złotniczo-jubilerskimi  z wykorzystaniem aktualnych nowalijek i możliwości technicznych.

Śląski Cech Złotników, Jubilerów i Grawerów jest wpisany w obraz Śląska, zarząd stara się aby członkowie Naszego Cechu byli dumni z przynależności do tego Stowarzyszenia.      

Skip to content